Poboljšana dijagnostika u ZC Valjevo – počinje da radi uređaj za osteodezintometriju
Zdravstveni centar Valjevo nabavio najmoderniji uređaj za osteodezintometriju DEXA aparat; to je izuzetno značajno jer valjevska bolnica pokriva teritoriju na kojoj živi oko 200 hiljada stanovnika.
Sredstva za nabavku aparata DEXA dobijena su iz oportuniteta preko Ministarstva pravde, a ukupna suma za nabavku ovog uređaja i opremanje prostora iznosi više od 35 hiljada evra.
– Veliki dan za Zdravstveni centar Valjevo jer smo dobili moderan aparat DEXA koji do sada nismo posedovali. Do sada su naši pacijenti za ovu dijagnostiku morali da idu u Beograd, a to je mesečno bilo i stotinu pacijenata. Ovim aparatom mereći gustinu kostiju zapravo određujemo njihovu snagu, a znamo da u određenom periodu života nakon 50 godine, češće kod žena, nego kod muške populacije, i kosti slabe. Na osnovu dijagnostike ovim uređajem, možemo, ako posumnjamo da pacijent gubi koštanu masu, snimkom i softverskom obradom da utvrdimo dijgnozu osteoporoze i da blagovremeno lečimo pacijenta – naveo je v.d. direktora ZC Valjevo, dr Vladimir Pantelić, dodajući da su lekari specijalisti fizikalne medicine već obučeni i da može početi zakazivanje i rad na DEXA aparatu.
Specijalista fizijatrije, dr Milan Mršić, šef Odeljenja produžene nege i rane rehabilizacije Zdravstvenog centra Valjevo, prvi koji je obavio obuku za rad na novom DEXA aparatu naveo je prednosti u dijagnostici i lečenju pacijenata koji će biti pregledani.
– Novi aparat može da snima kolena, kuk, podlaktice i na ovaj način smo ušli u savremene tokove gde možemo da dobiejmo centralizovano snimanje. Važan je podatak da je osteoporozom zahvaćeno 10% svetske populacije, sa incidencom oko 30% u ženskoj populaciji koja ulazi u menopauzu – naveo je dr Mršić.
Podsećanje – Donirana vredna oprema odeljenju pedijatrije valjevske bolnice – možete pročitati OVDE
Dijagnostika osteoporoze na osteodezintometru (aparat DEXA), je zlatni standard. Međutim, aparat DEXA je značajna dijagnostička alatka i u mnogim drugim patološkim stanjima, pa je neizostavna u dijagnoistici endokrinih, ginekoloških i drugih stanja koja mogu ukazati na osteoporozu. Istovremeno sa merenjem gustine kostiju ima mogućnost merenja indeksa kojim se predviđa desetogodišnji rizik od preloma. Ranije se radila periferna dezintometrija koja nije u funkciji više od deset godina.
Zakazivanje za pregled DEXA aparatom biće moguće isključivo putem IZIS sistema preko izabranog lekara i lekara specijalista.
Stručna javnost je jasna u stavu da je kao i kod ostalih bolesti u preveniranju ozbiljnih osteoporoznih tegoba, značajna celoživotna prevencija faktora rizika na koje možemo da utičemo, najpre da se vodi računa o ishrani jer koštanu gustinu koju dobijemo u ranoj mladosti kroz život lagano gubimo. Starost je jedan od vodećih rizika za osteoporozu, kao i rana menopauza. Osim ishrane, veoma je važna umerena fizička aktivnost, tri puta nedeljno brzo hodanje ili ples koji preveniraju osteporozu.