27/04/2024
Najnovije vesti
Tatjana Tanja Soldatović Manojlović novinarka RTS narodna poslanica Skupština Srbije potpredsednica DS politikolog Srbija Objektiva.rs Valjevo mart 1966. Foto izvor tanja manojlovic

ZA VEĆA PRAVA OBESPRAVLJENIH

Autor 10/12/2022

Danas je 10. decembar – Međunarodni dan ljudskih prava, obeležava se pod parolom “Dostojanstvo, sloboda i pravda za sve”.

Podsećamo, početkom prošlog meseca sa konferencije o bezbednosti novinara, održane u Beču, predstavnici Srbije izjavljuju da Srbija slobodu medija vidi kao jedan od značajnijih delova svog državnog identiteta i demokratskog kapaciteta.

Da li mi, sada i ovde, imamo dostojanstvo, slobodu i pravdu za sve?

Takođe, možda je baš danas poslednji momenat da se zapitate da li za buduće naraštaje ostavljate pravo na sutra u Srbiji i da li od budućih generacija zaslužujete zrno poštovanja za sopstvenu budućnost?

O stanju sloboda, pričamo sa Valjevkom, novinarkom, Tatjanom Manojlović, narodnom poslanicom u Skupštini Srbije.

“Ljudska prava u Srbiji Ustavom su zaštićena, ali imate li i vi utisak da su zapravo samo ideja ili mit?

U osnovna ljudska prava, između ostalog, spadaju prava na život, slobodu kretanja, pravo na zdravu životnu sredinu, slobodu mišljenja i izražavanja, zapošlenje, rad, konkurse za projekte, obrazovanje, pravo na lečenje, državljanstvo itd. A, ako je svako od nas ispratio makar nekoliko glavnih vesti u protekli mesec – dva, jasno mu je da ovde nešto debelo nije u redu.

Institucije su kao pahuljice, dotakneš ih i one nestaju, otope se, preslabe su da bi radile svoj posao! Svu svoju snagu, energiju i volju, ne samo danas, povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, mi koji se bavimo politikom u ime građana u najvišem predstavničkom i zakonodavnom telu, u Narodnoj skupštini Republike Srbije, moramo ka tome usmeriti – sve, dok ljudska prava uvek i svuda ne budu zagarantovana,” naglašava Tatjana Manojlović, uz prisećanje na dane koji su je, nekako savim prirodno, uputili prema zanimanju kojim se decenijama bavi:

“Kao klinka zapravo sam bila opsednuta sportom, obožavala sam svog oca i sve što je njega interesovalo, pa sam i sama pasionirano pratila fudbal, prenose takmičenja u zimskim sportovima nisam propuštala, a najsrećnija sam bila kada me odvede na mečeve valjevskih bokserskih prvoligaša i košarkaša Metalca… Maštala sam da budem sportski novinar.

Trenirala sam rukomet, kasnije, što mislim da je jako važno, zbog mentalne stabilnosti, sportskog takmičarskog duha, razvijanja socijalne inteligencije i dobrog balansiranja, pozicioniranja u grupi. Uporedo sam, od prvog osnovne pokazivala volju i dar za bavljenje glumom, recitovanjem, javni nastup doživljavala kao izazov, strastveno čitala knjige i lako se pisanjem izražavala.

Odrastajući pored ujaka koji je bio novinarski vuk, vanserijskog gabarita, nije bilo dileme da sebe projektujem u toj branši. Sve vreme sam zapravo znala da to jeste moj poziv, moja misija i nekako sam se sve vreme spremala za to. Kasnije su mi se, otvaranjem dopisništva RTS snovi učinili ostvarim,” priseća se Tanja Manojlović.

“Žene u novinarstvu danas i onda kada sam ja počinjala da se njim bavim – prilična je razlika.

Sada je mnogo više žena u novinaratvu, ne samo zato što smo to područje osvojile, više jer tokovi novca, moći i uticaja zaobilaze one koji su izvršioci posla. Na pozicijama urednika, direktora, tamo gde se kroji i odlučuje – ipak su i dalje muškarci.

Kada sam počinjala da se bavim novinarstvom, nisam imala hrabrosti da se predstavim kao novinarka, imajući oko sebe te bardove časne profesije, sveznajuće, nedodirljive autoritete. Trebalo je vremena i pohvala onome što radim, da bih se odvažila da sebe nazovem novinarkom. A, plivala sam u tim vodama lako i uživala u svom poslu, smatrajući srećom i posebnom privilegijom što se bavim onim što toliko volim. I danas je tako.

I sada, kada sam se privremeno premestila u poslaničku klupu, pojedini mi zameraju što govorim “novinarski”, a ne kao političarka.

Zapravo, samo sam tokom decenija, do perfekcije razvila dar da ljude oko sebe čujem i razumem i njihove potrebe i probleme verbalizujem. Zadovoljstvo mi je da se zalažem za veća prava svih obespravljenih, da se trudim i da doprinosim poboljšanju,” rekla je Tatjana Manojlović za Objektiva.rs.

Podsetimo da je Tatjana Manojlović, višestruko nagrađivana novinarka, autor brojnih dokumentarnih i putopisnih emisija, poput “Pravo na sutra” o životu Srba na Kosovu i Metohiji, kao i serijala “Zrno poštovanja” o stanju rodne ravnopravnosti u Srbiji.

Takođe, prethodnih dana tokom zasedanja Skupštine Srbije, u svojim debatama je ukazivala na alarmantna pitanja iz domena prava i zdravstvene zaštite, kao i na goruća pitanja iz svog rodnog grada (video možete pogledati OVDE).