ANKETA O STANOVANJU – VEĆINA ISPITANIKA POGOĐENA POSKUPLJENJIMA
Rezultati ankete o stanovanju: 59% ispitanika pogođeno poskupljenjima kirija, navodi “Ne davimo Beograd” nakon anketiranja zakupaca.
U Srbiji je u prethodnih nekoliko meseci stambena kriza eskalirala. Cene zakupa stanova porasle su toliko da naši građani prosto ne mogu da ih priušte. Ljudima je zakup u nekim slučajevima čak i utrostručen, dok su plate dodatno obezvređene inflacijom i poskupljenjima hrane. Ovom krizom najviše su pogođeni studenti, samohrani roditelji i mladi.
Kako bi se rešila ova nepodnošljiva situacija, a po ugledu na veliki broj gradova Evrope, pokret Ne davimo Beograd predložio je uvođenje kontrolisanih kirija. Pre svega, prema ovom predlogu, iznos kirije (kao i njen eventualni rast) bio bi vezan za prosečnu platu građana. Osim toga, na iznos kirije bi uticao i kvalitet stana, njegova energetska efikasnost i lokacija. S obzirom da predlog predviđa i obavezu registrovanog ugovora, to bi omogućilo dugoročnu sigurnost i stanodavcima i podstanarima, a našim građanima učinilo iznajmljivanje stana priuštivim.
Kako bismo što bolje razumeli posledice i razmere ove akutne krize, sproveli smo anketu u kojoj smo sve one koji prate rad pokreta Ne davimo Beograd pitali o njihovim troškovima stanovanja i promenama koje su osetili zbog togau prethodnom periodu.U anketi je učestvovalo ukupno 1.908 građana. Iako ovo nije reprezentativan uzorak, rezultati nam ilustrativno pokazuju da su razmere stambene krize izuzetno velike.
Rezultati ove ankete samo su deo slike trenutne situacije u oblasti stanovanja, a ona je još mnogo alarmantnija i njene razmere veće kada se obrati pažnja i na porast troškova stanovanja svih građana, stambena rešenja za najugroženije porodice ili stambena podrška osobama u situaciji beskućništva.Osim predloga o kontrolisanoj kiriji, pokret Ne davimo Beograd u svom programu ima ceo skup kratkoročnih i dugoročnih mera u okviru politike društveno odgovornog stanovanja, kao što je povećanje javnog fonda stanova (kroz javna ulaganja, ali i angažovanje privatnog sektora) i detaljniji razvoj sistema stmabene podrške ili podrška razvoju neprofitnog zadružnog stanovanja. Ovakve mere bi u sadejstvu na duge staze mogle drastično da poboljšaju uslove stanovanja i pristup adekvatnom stambenom prostoru za sve građane, navodi u svom istraživanju “Ne davimo Beograd”.