POVODOM SEĆANJA NA ŽENE ŽRTVE NASILJA
Povodom Nacionalnog dana sećanja na žene žrtve nasilja, Ministarstvo pravde je pokrenulo sajt “Isključi nasilje” uz podsećanje da je Nacionalni dan sećanja na žene žrtve nasilja proglašen 2017. godine, u znak sećanja na 18. maj 2015. godine, kada je u porodičnom nasilju za 3 dana u Republici Srbiji ubijeno sedam žena.
“Ovim zakonom, koji je počeo da se primenjuje 1. juna 2017. godine, znatno je unapređen normativni okvir u oblasti zaštite žena i devojčica od rodno zasnovanog nasilja.
Zaključno sa aprilom mesecom ove godine, Grupe za koordinaciju i saradnju, koje su formirane u skladu sa ovim zakonom na području svakog osnovnog javnog tužilaštva u Republici Srbiji, sastale su 13.264 puta, razmotrile ukupno 232.619 prijavljenih slučajeva nasilja u porodici i izradile ukupno 75.489 individualnih planova zaštite i podrške žrtvi, a sudovi u Republici Srbiji su u 87.631 slučajeva produžili hitnu meru za 30 dana.
Pored ovog vida sveobuhvatne i koordinisane multisektorske saradnje državnih organa, u cilju preventivnog delovanja i sprečavanja nasilja u porodici, te pružanja pravovremene i delotvorne zaštite svim ženama i devojčicama, Ministarstvo pravde je tokom 2021. godine revidiralo i unapredilo sajt „Isključi nasilje“ i uskladilo ga sa novim propisima, pre svega sa Strategijom za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja (2021-2025.).
U cilju transparentnosti rada i javne dostupnosti informacija, Ministarstvo pravde, u skladu sa višegodišnjom dobrom praksom, deo sajta posvećuje objavljivanju statističkih podataka.
Na ovaj način revidiran i unapređen sajt “Isključi nasilje” Ministarstvo pravde je zvanično pustilo u rad baš na današnji dan, 18. maja 2022. godine, kao dan sećanja na sve žene koje su tragično stradale u partnerskom i porodičnom nasilju. Neka nas ovaj dan opominje i podseća na odgovornost da, u skladu sa principom nulte tolerancije na nasilje, ne samo danas, već svakog dana ulažemo napore radi postizanja zajedničkog cilja – stvaranja bezbednog okruženja za sve žene i devojčice,” navedeno je na sajtu Ministarstva pravde Republike Srbije.
Za 2021. godinu u Centru za socijalni rad u Valjevu obrađeno preko dve stotine slučajeva nasilja nad decom i odraslima, odnosno 181 slučaj nasilja na devojčicama i ženama i 44 nad dečacima i muškarcima; 186 žrtava je tokom prošle godine prvi put prijavilo nasilje, dok je u čak 39 slučajeva reč je o višestrukom nasilniku.
Nasilje doživljavaju i deca, tako da je u prošloj 2021. godini devetoro dece bilo žrtva nasilja, šest devojčica i tri dečaka; u adolescentskom uzrastu nasilje je doživelo čak 16 devojčica i dva dečaka. Prijavljeno je 139 slučajeva u kojima su žrtve nasilja bile odrasle žene i u 18 slučajeva nasilje su prijavili odrasli muškarci. U slučajevima nasilja nad starijima, nasilje je doživelo 20 starijih ženskih osoba i 21 stariji muškarac, registrovano je u Centru za socijalni rad u Valjevu.