30/12/2024
Najnovije vesti
Opsta-bolnica-Valjevo-10-2024-FOTO-Snezana-Jakovljevic-Krunic-za-Objektiva.rs-vesti-News-Serbie-Europe-kolubarski-region

12 godina rada vantelesne oplodnje u Valjevu

Autor 14/12/2024

U sklopu Službe za ginekologiju i akušerstvo zdravstvenog centra Valjevo, od 2012. godine radi Odsek asistirane reproduktivne tehnologije, lečenje infertiliteta sa endokrinologijom i reproduktivnom hirurgijom (BMPO), podseća Služba za odnose s javnošću ZC Valjevo.

Od početka rada Centra za VTO 2012. godine rođeno je 627 beba. Tokom ove godine urađen je standardan broj pocedura, bilo da se radi o stimulisanim postupcima, krioembriotrasferima ili postupcima sa darovanim ćelijama u Odseku za biomedicinski potpomognutu oplodnju Ginekološko-akušerske službe Zdravstvenog centra Valjevo, tako da se postiže zadovoljavajući rezultat uspešnosti kliničkih trudnoća.

Od početaka 2012. godine, kada se uz mentorsku pomoć i patronažu Centra za IVF iz Maribora, usvajao rad i nova saznanja, tada najmlađi Centar za vantelesnu oplodnju u sistemu državne zdravstvene zaštite i to pri jednoj Opštoj bolnici, stigli su do preko 600 rođene dece nastale u laboratoriji u Valjevu. Tim Centra za vantelesnu oplodnju uspešno implementira sve novine vezane za sam proces vantelesne oplodnje koje država Srbija omogućuje usvajanjem novih zakonskih mogućnosti koje olakšavaju postizanje cilja za rađanje potomstva.

Šef Odseka za BMPO ZC Valjevo, dr Predrag Miholjčić subspecijalista fertiliteta i steriliteta, govori o aktuelnom trenutku i planovima koji se odnose na rad centra.

Centru uglavnom gravitiraju ljudi iz populacije Zapadne Srbije, Kolubarski i Mačvanski okrug, pre svega gradovi Šabac i Loznica.

  • Ono što je značajno za unapređenje rada našeg odseka jeste podrška uprave i kolega,kao i nove procedure kojima smo zaokružili kompletnu dijagnostiku neophodnu pre samog BMPO procesa.

Parovi treba da znaju da ovde mogu da se urade analize spermograma,dijagnostičku histeroskopiju, HSG i operativnu laparoskopiju u ginekologiji. Od skora je proširena laboratorija, OGGT testovi, pretraga za isključivanje ovarijalnog faktora, tumor markera i svega onoga što je neophodno pre samog procesa vantelesne oplodnje. Nadamo se da ćemo uskoro imati i analize Antimilerovog hormona kojim se utvrđuju ovarijalne rezerve. Mi smo na ovaj način zaokružili od dijagnostike preko lečenja do rezultata, a to je rađanje beba – navodi dr Predrag Miholjčić.

Prvi parovi koji su se lečili od onkofertiliteta, svoj reproduktivni potencijal su ostvarili u Valjevskom Zdravstvenom centru. RFZO je omogućio parovima koji se usočavaju sa onkofertilitetom čuvanje reproduktivnog materijala do postizanja optimalnih uslova za rađanje. Od zakonskih novina koje su implementirane u klinički rad posebno interesovanje je za uvoz reproduktivnog materijala za parove ili singl ženske osobe. Za IVF procedure u Zdravstvenom centru Valjevo, posebno je interesovanje žena bez partnera kojima je novim zakonskim regulativama olakšan put do majčinstva uvozom donorskog materijala oocita ili sperme kao darovanih ćelija.

Osim Valjevki za ovu mogućnost u našem Centru za vantelesnu oplodnju za pomoć se obraćaju uglavnom i žene iz regiona. U okviru rada Centra za vantelesnu oplodnju ZC Valjevo i dalje funkcioniše komisija za stimulisane postupke o trošku RFZO-a, kao i stručna komisija za upotrebu darovanih ćelija.

Od prošle godine država je omogućila svim parovima koji su iscrpli sve mogućnosti IVF-a, kao i singl ženama koje nisu uspele da ostvare potomstvo na neki do sada zakonski prihvatljiv način, da se uveze neophodan muški reproduktivni materijal.Uglavnom se iz Španije uvoze jajne ćelije, dok muški reproduktivni materijal stiže iz drugih banaka Danske i Češke Republike.Iz procedura sa darovanim ćelijama ,do sada, imamo rođena dva dečaka, a očekujemo rađanje još jedne bebe u narednoj godini.

Država finansira jedan uvoz reproduktivnog materijala i tri stimulisana postupka koji slede – rekao je dr Miholjčić, dodajući da nakon elektronske prijave za uvoz reproduktivnog materijala, zaseda komisija koja se sastoji od stručnjaka ginekologa, pravnika, psihologa i embriologa. Dr Miholjčić je osim želje za uspešnim radom i rađanjem što više beba, za svoj tim poželeo unapređenje međusektorske saradnje kako bi se održao kvalitet usluga svog tima koji stvara nove živote.

U narednom periodu, tim koristi vreme i mogućnosti za dodatne edukacije kako bi bili u korak sa svim tokovima ove grane medicine, kako bi svoje znanje stavili u službu rađanja beba.