- Home
- Vesti
- Vesti iz Valjeva
- Upoznavanje građana sa radom Gorske službe spasavanja stanica Valjevo (VIDEO)
Upoznavanje građana sa radom Gorske službe spasavanja stanica Valjevo (VIDEO)
Gorska služba spasavanja – stanica Valjevo u okviru 37. Tešnjarskih večeri priredila je promociju i prezentaciju projekta Jačanje kapaciteta Gorske službe spasavanja Srbije u stanici Valjevo – vanredne situacije, kod Centra za kulturu.
Za posetioce valjevskog letnjeg festivala posebna atrakcija bila je upravo pokazna vežba članova Gorske službe spasavanja iz stanice Valjevo, tokom koje su prikazali spasavanje u vertikalnim uslovima i prenošenje nosila sa leve na desnu obalu reke Kolubare u pratnji spasioca. Brojni znatiželjnici, među kojima su prednjačila deca o mladi, imali su priliku da od gorskih spasitelja saznaju o domenima spasavanja: gde i u kojim situacijama deluje Gorska služba spasavanja Srbije, kao i da vide i isprobaju opremu za spasavanje i razgovaraju sa volonterima, podseća načelnik stanice Valjevo Gorska služba spasavanja Srbije, Aleksa Dragojlović.
Istovremeno, napominje da vode svakodnevnu statističku evidenciju o obavljenim zadacima, kao i da su članovi GSS neprekidno uključeni u različite programe obuka i vežbi:
Proteklog vikenda četvoro naših spasilaca je učestvovalo na vežbi tzv gvozdenog puta, od ukupno 35 članova Gorske službe iz cele Srbije. Takođe, imali smo razne obuke i vezano za prvu pomoć i spasavanje sa nepristupačnost terena. Spasioci su konstantno u treningu, konstantno se vežba. To su ljudi koji se bave i alpinizmom i speleologijom, svim planinarskim i out door aktivnostima koje su vezane za ovu našu humanu ideju.
Takođe bih napomenuo da GSS i dalje nema rešen status vezano za Zakon o Gorskoj službi, dakle i dalje nismo prepoznati od strane države i to nam predstavlja problem i barijeru u daljem radu.
U državama u regionu Gorska služba je regulisana zakonima i sve te zemlje žive od turizma, i mi se trudimo. Tako da članovi Gorske službe spasavaju sve ljude koji se negde ili zaglave u steni, ili nekom nepristupačnom terenu, ili ukoliko nastupe neke povrede. Generlno, velika je potreba.
Gorska služba postoji preko 70 godina, odnedavno i u našem gradu, zahvaljujući ljudima dobre volje i privrednicima koji su pomogli.
Ovom prilikom pozivam i ostale ljude dobre volje da nam pomognu. Ostalo nam je još određene opreme koja je ostala da se nabavi kako bi povređene osobe bile spasene i zbrinute na vreme.
Prema Dragojlovićevim rečima, u Srbiji postoji oko 300 aktivnih spasilaca. To podrazumeva da oni svake godine provere svoju fizičku speremnost, da obave medicinske i testove spasavanja, kako bi bili spremni za reagovanje u svim mogućim situacijama, dok Gorska služba spasavanja broji preko 1300 članova, imaju sedam stanica na području cele teritorije republike. Stanici u Valjevu je neophodno vozilo jer, kako kaže Dragojlović:
Ne treba nama to vozilo, već svim turistima i posetiocima valjevskog kraja, kao i našim sugrađanima ako se nađu u nekoj nepredviđenoj situaciji.
Gorska služba spasavanja – stanica Valjevo trenutno ima 25 spasilaca. Nedavno je završen konkurs za prijem novih članova, tako da će u narednom periodu biti novih kandidata i obučenih spasilaca u Gorskoj službi spasavanja stanici Valjevo.
Podsećanje – Otvorena izložba dokumentarne fotografije Slike grada 365/2023 (VIDEO) – ovde