- Home
- Vesti
- Vesti iz Valjeva
- Svako stablo je bitno – pošumljavanje Divčibara i održavanje parkova u Valjevu (video)
Svako stablo je bitno – pošumljavanje Divčibara i održavanje parkova u Valjevu (video)
U okviru Razvojnog programa UN, Agrorazvoju valjevske doline odobren je projekat pošumljavanja Divčibara radi čega će dobiti 10.000 dvogodišnjih kontejnerkih sadnica crnog bora. Takođe, još ranije urađen je sanacioni plan i na ovoj visoravni su označena 222 stabla. Paralelno saniraju i održavaju valjevske parkove.
Prema rečima Đorđa Čolića, savetnika za šumarstvo u firmi Agrorazvoj valjevske doline, početkom sedmice upućen je dopis radi izrade znakova upozorenja na ugroženost od požara. Evidentirano je da je paljena vatra na tartan terenu, okruženom borovima. Prema Zakonu o šumama obaveza je da u parku na Pećini budu postavljeni i znakovi upozorenja na mogućnost pada stabla ili grane iz krune drveta.
Prema Čolićevim rečima u predstojećem periodu, na Divčibarama oko staze Crni vrh, pošumiće oko četiri hektara. U planu je sadnja 10.000 dvogodišnjih sadnica crnog bora. Deo sredstava Grad Valjevo je obezbedio iz sredstava Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) u okviru projekta Nove zelene oaze. U dugoročnijem planu je sadnja 30 000 sadnica crnog i belog bora na visoravni.
Čolić naglašava da je svako stablo bitno. Radi očuvanja mladih zasada tokom sušne sezone redovno obavljaju zaštitu i zalivaju sadnice u parku na Pećini. Međutim, i pored nege, dešavaju se i nemile situacije – tokom poslednjeg nevremena jaki udari vetra su oštetili dve zdrve lipe na Promaji i kod dečjeg parkića, tako da su tokom avgusta i početkom septembra obavljali i sanaciju oštećenih stabala na Pećini i na Vidraku.
Podsećamo, prošle godine je zasađeno više od 500 sadnica od kojih se oko 95% primilo. Agrorazvoj valjevske doline redovno primenjuje neophodne mere prihrane i hemijske zaštite protiv biljnih bolesti i štetnih insekata na zasadima. Nakon uklanjanja korova, na Promaji su zasadili oko 300 sadnica crnog i belog bora. Početkom 2024. godine sa osnovcima su sadili lovor višnje oko parkića. Međutim, pored vandalizma, dodatni problem je da su pojedine sadnice iščupane i odnete: “Verujem da je većina građana zgrožena takvim ponašanjem”, kaže Čolić.
Dodaje da na jesen planiraju akciju sa gimnazijalcima jer je i u dvorištu škole vandalizovano Drvo generacije: “Daćemo naziv, npr. Park gimnazijalaca”, kaže Čolić. Napominje da sa kompanijom Nestle u jesenjoj akciji za osnovne škole planiraju mališanima da podele 300 sadnica crvenog i hrasta lužnjaka.
Podsećanje – Poziv poljoprivrednicima da prijave zloupotrebe poljoprivrednog zemljišta – ovde
S obzirom da je predstojeći jesenji period veoma pogodan za sadnju, preporučuje kupovinu saksijskih sadnica lišćara i četinara, iako su malo skuplje, ali imaju potpuno razvijen koren:
I kada ih presadite kod sebe u dvorište, one su neoštećenog korenovog sistema. Obavezno staviti bar dve perforirane cevi u sadnu jamu, potom zemlja i obavezno zalivanje pri sadnji. I onda ostavite biljku da miruje do narednog proleća. Negde u februaru morate da je prihranite MPK-a 20:20:20 đubrivima. Potom i hemijska zaštita na bazi bakra za zaštitu od plamenjače, plus insekticidi koji su dozvoljeni za upotrebu, da ne bi došlo do trovanja. Prihrana može kasnije, preko lista.
U parku na Pećini dobro uspevaju dekorativne vrste javora, kao i gorski, zatim cer, ali breze ne uspevaju. Napominje da pri sadnji u dvorištima treba uzeti u obzir maksimalan rast izabrane vrste i voditi računa da sadnice ne budu blizu postojećih objekata, rekao je Đorđe Čolić, savetnik za šumarstvo u Agrorazvoju valjevske doline.