05/12/2024
Najnovije vesti
FOTO-Branko-Petrovic-IZVOR-Info-sluzba-Dom-zdravlja-Valjevo-dijabetes-14-11-2024-prenosi-Objektiva.rs-vesti-kolubaarski-region-News-Serbie

Obeležen Svetski dan borbe protiv dijabetesa

Autor 15/11/2024

Merenjem nivoa šećera u krvi, telesne mase i visine, određivanjem bodimas indeksa (stepena uhranjenosti), uz savete o zdravim stilovima života i podelu edukativnog materijala, danas je u Domu zdravlja organizovano obeležavanje Svetskog dana borbe protiv dijabetesa.

Na taj način prekontrolisano je preko 60 sugrađana za dva sata, u većini sa zadovoljavajućim glikemijskim vrednostima. Akciju su organizovale Služba za zdravstvenu zaštitu odraslog stanovništva, Savetovalište za dijabetes Preventivnog centra i Služba polivalentne patronaže Doma zdravlja, u saradnji sa Zavodom za javno zdravlje, Medicinskom školom i Crvenim krstom Valjevo.

Savetovalište za dijabetes Doma zdravlja Valjevo deluje u okviru Preventivnog centra od ponedeljka do četvrtka u prvoj smeni. Dr Verica Petrović, specijalista opšte medicine, jedan je od lekara Doma zdravlja aktivnih u Savetovalištu za dijabetes:

– Dijabetes je globalno zastupljena nezarazna metabolička bolest s kojom se borimo odavno. Najvažnija je prevencija, edukacija i savetovanje pacijenata. Naši lekari u Savetovalištu za dijabetes četiri puta nedeljno s pacijentima rade korekciju terapije, u saradnji sa endokrinolozima, i savetovanje. Važan je i rad izabranog lekara, kod koga se pacijent prvo javlja, njegovo angažovanje oko pacijenta. Mi iz Savetovališta imamo izvanrednu saradnju sa kolegama, oni nam upućuju pacijente. Kada se to na vreme učini onda je lakše, s tim što je pandemija korone poremetila rad savetovališta, koje inače postoji dugo, ali se sada već vidi napredak jer svaki dan dolazi puno pacijenata i sa njima se aktivno radi.

Slavica Filipović iz Službe polivalentne patronaže Doma zdravlja istakla je značaj merenja obavljenih tokom akcije, saveta i preporuka:

– Zdravstveni parametri koje danas merimo i izračunavamo koriste se za procenu rizika za nastanak masovnih hroničnih nezaraznih oboljenja, u koja se ubraja i dijabetes tipa 2. Zadovoljni smo vrednostima šećera koje smo od jutros izmerili, čak su nam i dijabetičari imali kontrolisane vrednosti, što je vrlo pohvalno jer znači da se pridržavaju preporuka lekara. Ljude koji već žive sa dijabetesom, kroz preporuke i savete i zdravstveno-vaspitni materijal, usmeravamo kako svakodnevno da se ponašaju, na čemu treba da im se bazira ishrana, koliko je značajna redovna upotreba propisane terapije, kao i redovne kontrole kod lekara. Pacijent sa problemom dijabetesa neizostavno mora da se trudi da eliminiše sve faktore rizika, uz podršku zdravstvenih profesionalaca i porodice. Dakle, da se posveti zdravom stilu života i svemu što doprinosi da, i pored šećerne bolesti, održi kvalitet života.

Nutricionista-dijetetičar Snežana Marinković iz Zavoda za javno zdravlje Valjevo ukazuje na značaj prevencije u današnje vreme, kada gojaznost sve više uzima svoj danak i kada imamo sve više obolelih od dijabetesa.

– Redovnost obroka, uravnotežena i raznovrsna ishrana treba da bude osnovni postulat zdravih stilova života. Odsustvo stresa, fizička aktivnost i redovnost obroka. Nemojte imati prvi obrok u dva popodne, upravo zbog nivoa šećera u krvi, nemojte preskakati večeru, pogotovo ako se bavite fizičkom aktivnošću. Uključite raznovrsne obroke: dosta povrća i voća, mleko i mlečne proizvode, meso, ribu i jaja. I zdrave šećere, naravno, to su prirodni šećeri iz voća – fruktoza koju naš organizam najlakše iskorišćava. U tom smislu, tim Centra za promociju zdravlja, kao svake godine, donosi brošure u domove zdravlja, preko kojih će stanovništvo moći da se edukuje i zatim da razgovara sa nama o daljim koracima u prevenciji i lečenju dijabetesa.

Svetski dan borbe protiv dijabetesa uvek se obeležava 14. novembra, a ove godine pod sloganom Blagostanje za bolji život sa dijabetesom. Od 537 miliona ljudi u svetu koji žive sa dijabetesom 75 posto je iz zemalja sa niskim i srednjim prihodima. Prema informaciji Instituta za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut u Srbiji približno 450 hiljada osoba ima postavljenu dijagnozu dijabetesa, a još 240 hiljada ne zna za svoju bolest.