- Home
- Vesti
- Vesti iz Valjeva
- Uskoro počinje obnova zgrade u Ulici vojvode Mišića
Uskoro počinje obnova zgrade u Ulici vojvode Mišića
Javna nabavka za obnovu zgrade nekadašnje Valjevske štedionice u Ulici vojvode Mišića je gotova i očekuje se uvođenje izvođača radova, konzorcijuma firmi Jugogradnja iz Beograda i Kej iz Valjeva.
Vrednost posla je 94 miliona dinara, rekao je za Objektiva.rs, član Gradskog veća Valjeva, Vladimir Mišković.
Sada počinje drugi deo posla koji će biti vidljiv svim građanima. Do sada smo imali prvi deo koji je bio veoma zahtevan. Ozbiljna priča gde se trebalo i „usuditi“ i krenuti sa tim objektom. Kao što sam pominjao, postojale su dve opcije: da se ta tema otvori, ili da tu temu ne otvaramo.
Mi smo se odlučili da svakako, kao jedan od najreprezentativnijih objekata u gradu Valjevu, koji je nepokretno kulturno dobro, da krenemo sa tom pričom.
Mislim da smo dobro uradili sve što se tiče projektne dokumentacije. Nismo bili formalisti. Trudili smo se da pronađemo što je moguće više eventualnih greški u toj projektnoj dokumentaciji kako bi ih na vreme ispravili, što znači da smo se trudili da dobijemo konačni proizvod koji je kvalitetan. Time smo završili taj prvi deo, a nakon toga je počela javna nabavka.
Javna nabavka je gotova i očekuje se uvođenje izvođača radova. To je konzorcijum firmi Jugogradnja iz Beograda i Kej iz Valjeva i očekujemo uvođenje u radove u najskorijem periodu.
Ugovor koji će biti potpisan je 94 miliona dinara. Ono što je za svaki objekat nezahvalno govoriti: kako, što i koliko, a naročito za ovako neki objekat koji je u nekom trenutku ostavljen i koji se nalazi u veoma lošem stanju.
Hoću da kažem, sve to ide u nekom dobrom smeru. Nadam se da će i izvođenje radova ići upravo u tom smeru. Svaki posao ima niz izazova, i nadam se da ćemo te izazove ispratiti kako se ne bi došlo u situaciju kao pre nekoliko godina kada su radovi napušteni, kada svi odlaze na svoju stranu i kreću tužbe. Mnogi projekti ispadnu takvi. Ali, mi smo se trudili kroz tehničku dokumentaciju da sve to neophodno za samo izvođenje radova unapred lepo i precizno uradimo, unapred, kako ne bi sutra imali neke situacije da radovi stanu, da krenu tužbe. Što je, u suštini, najgore moguće rešenje za sve građane, taj objekat nakon toga praktično biva napušten. Mi se nadamo da ćemo taj scenario izbeći. Da će ovog puta ići onako kako treba.
Namena je – gradska kuća, bruto površine oko 500 m2, prizemlje je planirano za svadbe. Mislim da je to lep prostor gde će matična služba, i budući mladenci, moći da imaju adekvatan i lep prostor, dok bi na prvom spratu bila jedna velika, reprezentativna prostorija, kakvu nemamo u samoj gradskoj kući, koja će moći da služi i za prijame, i radna prostorija za sve visoke delegacije koje budu dolazile. U potkrovlju ima jedna prostorija, srednje veličine, koja će biti lepo uređena i neke pomoćne prostorije koje su neophodne, naglašava član Gradskog veća, Vladimir Mišković.
Rekonstrukcija zgrade Štedionice, sagrađene početkom XX veka, obavljana 2017. godine ubrzo je obustavljena. Od tada sve do sada objekat je prepušten zubu vremena.
Kako godine prolaze, tako objekat postaje sve više ruiniran. Kada smo krenuli, posebnu pažnju smo posvetili tome da prvo vidimo statičku izdržljivost tog objekta. Prvo da vidimo da li je bezbedan, pa onda dalje kroz tu priču vratiti što više tih originalnih detalja jer šta bi bilo nepokretno kulturno dobro, ako ne da sačuvate neki objekat u izvornom stanju, što je moguće više. Naravno, uvek je tu bio uključen Zavod za zaštitu spomenika, tu je glavna njihova ocena, i mi smo sve vreme imali jako dobru i redovnu saradnju. I došli smo do druge faze koju, mislim, svi građani Valjeva željno iščekuju, zaključuje Vladimir Mišković, uz pojašnjenje da radovi uskoro treba da počnu, a rok za završetak je osam meseci:
Mada, uvek je to nezahvalno govoriti. Zavisi i od vremenskih uslova, a pogotovu za ovakve objekte zavisi i od mnogo drugih stvari. Činjenica je da je taj objekat u stanju u kom jeste, ali i kao nepokretno kulturno dobro ima neke posebne uslove koji su propisani upravo kroz tehničku dokumentaciju, rezimira Mišković.
Podsećamo, za potrebe Valjevske štedionice projekat i predračun 1903. godine su pripremili inženjeri Čedomir Gagić i Leonida Zisić. Zgrada je sagrađena i u upotrebi od 1905. godine. Tu je četiri decenije bila Valjevska štedionica, potom sedište Opštine Valjevo, zatim do marta 2016. godine nedeljnik Napred i Radio Valjevo.