- Home
- Vesti
- Vesti iz Valjeva
- Odličan koncert u Modernoj galeriji (VIDEO)
Odličan koncert u Modernoj galeriji (VIDEO)
Moderna galerija u Valjevu sve češće otvara svoja vrata i za koncerte manjeg formata. Led su probili mladi muzičari Muzičke škole “Živorad Grbić” iz Valjeva, a vremenom se pokazalo da ovaj nesvakidašnji prostor u centru grada može da bude itekako dobar i za ovu svrhu. Tako je i sinoć u ovom prostoru priređen odličan koncert dua Euterpe na kome su se predstavile Radica Đedović – flautom i Tijana Kozarčić – harfom.
Prepun galerijski prostor ljubitelja kamerne muzike u kome je dobar deo publike stojeći pratio izvođenje popularnih kompozicija jasan su pokazatelj da u našem gradu ima publike koja sa uživanjem prati koncerte. No, vratimo se koncertu.
Mlade i iznad svega uspešne u svom poslu, Radica i Tijana su zapravo valjevsko- novosadska kombinacija. Ili bolje rečeno valjevsko- londonska, ili… Sve kada se sabere i oduzme umetnost koja ne zna za granice. Master flaute i master harfe su se upoznale za vreme studija Muzičke akademije u Novom Sadu, i ukratko tako je počela njihova umetnička priča.
Pitali smo Radicu i Tijanu nakon koncerta čija je bila ideja za ovaj duo, i da li su svesne da su na neki način ušle u muzičku istoriju Valjeva, s obzirom da je po prvi put zabeležen koncert flaute i harfe?
“Iskreno rečeno i ne znamo čija je bila ideja. Mi već duže vreme nastupamo, skoro 10 godina, mislim dok smo još bile na fakultetu” kaže Tijana Kozarčić i dodaje:
“Uglavnom smo nastupale u Beogradu i Novom Sadu. Eto, sada smo poželele da dođemo u Radicin rodni grad. U nastavku sa ovim programom imamo još jedan koncert u Novom Sadu”.
“Za mene je ovo bilo jedno specijalno veče zato što već duži vremenski period nisam nastupala u Valjevu”, rekla nam je Radica Đedović.
“Moram da kažem da mi je bilo puno srce, posebno što je pored mene bila i Tijana jer jako volim da sviram sa njom i mislim da je idealan spoj flauta i harfa. U daljoj budućnosti imamo planove da nastupamo i dalje u Srbiji i van Srbije. Videćemo gde nas put nanese”.
Da li ste zadovoljni prijemom publike?
“Ja mislim da je publika bila zadovoljna. Zaista su tapšali, ponekad i između stavova, ali mi to ne shvatamo kao loše jer to znači da im se zaista sviđa. Mislimo da je bilo dosta zainteresovanih za duo koji nije baš čest i meni se svidela energija publike koju su oni odavali. Nama kao izvođalima to dosta znači. Zaista misilim da su svi bili zadovoljni” jasna je bila Tijana.
Radica Đedović se nakon završetka osnovnih studija, a potom i mastera vratila u rodni grad, gde u Muzičkoj školi “Živorad Grbić” radi kao profesor.
Da li to znači da je svoju karijeru vezala za Valjevo?
“U ovom trenutku ne umem da dam konkretan odgovor. U ovom trenutku mi je jako lepo u Muzičkoj školi, klasa je zaista divna i deca sa kojom radim. Pedagogija je druga ljubav, odmah nakon instrumenta. Ispunjena sam na svim muzičkim poljima, a volela bih da i dalje nastupam javno svirajući flautu. Moj profesor Aleksandar Burkert u čijoj sam klasi bila u Valjevu me je izveo na pravi put. On me je usmerio da flauta treba da bude moja prva ljubav. I moja zvezda vodilja je da jednog dana budem pedagog kakav je bio on”.
S obzirom da je harfa vrlo redak instrument interesovalo nas je odkuda se pojavio interes kod Tijana baš za harfom. Uz osmeh Tijana kaže:
“Ja sam harfu počela da sviram sasvim slučajno.Tata i ja smo se dogovorili da ću ja da izađem na prijemni za Osnovnu muzičku školu za gitaru. Slučajnost je bila da je gitara bila na istom odseku kao harfa. Tu su još bile i mandolina i perkusije…Tata je pročitao i rekao mi da izlaskom na prijemni izlazim i na prijemni za druge instrumente, a između ostalih je bila i harfa. Kako sam čula reč harfa rekla sam harfa i samo harfa. Svi su me ubeđivali za druge instrumenta, kao manji su, možeđ da ih nosiš, popularniji su, jeftiniji…ali ja sam bila tvrdoglavo dete i držala sam se harfe. Eto sasvim slučajno”.
Ne počinje se na velikoj harfi?
“Za male đake postoje keltske harfe koje imaju kukice umesto pedala na pedalnoj harfi, i po istom principu smanjuju žicu za polu stepen. Imaju manje žica, do 36 za razliku od velikih harfi koje imaju 47 žica, veći raspon i koriste se uglavnom u orkestrima. Nije težak prelaz sa male na veliku harfu, ali je veličina prikladnija za manje đake, i onda kada dođe vreme đaci se polako prebacuju na pedalnu harfu”.
Za razliku od Radice Tijana je svoju karijeru vezala za inostranstvo.
“Ja sam završila Osnovne studije ovde, a onda sam na samom početku mastera u Beogradu sam saznala da sam sa stipendijom primnjena u Brizbejn u Australiji. I nekako sam uspela da završim oba Mastera, i u Beogradu i u Brizbejnu. Tako sam ostala i radila osam godina u Australiji. U Brizbejnu, Melburnu, a radila sam kao orkestarski svirač. Svirala sam sa raznoraznim orkestrima. Nastupala sam u Sidnejskoj Operi, Pertu, Brizbejnu, Melburnu. Po celoj Australiji. Tamo mi je počela profesionalna karijera, a trenutno sam u Londonu, tamo sviram, a povremeno evo nastupam i u Srbiji”.