- Home
- Vesti
- Vesti iz Valjeva
- NVO Salvos – “Budućnost bez nasilja”
NVO Salvos – “Budućnost bez nasilja”
Nevladina organizacija Salvos iz Valjeva krajem novembra 2024. počela je predavanja u okviru ovogodišnjeg projekta Budućnost bez nasilja, koji realizuju uz finansijsku podršku Ministarstva za brigu o porodici i demografiju Republike Srbije. Prva u nizu tribina održana je u Tehničkoj školi u Valjevu koju su pažljivo pratili učenici i nekolicina njihovih profesora.
Podsećamo, Montrealski masakar se dogodio 6. decembra 1989. godine, a žrtave su postale simboli vršnjačkog i nasilja nad ženama.
Na žalost, tragični događaji, masovna ubistva su se dogodila i u novijoj istoriji Srbije. Prošle godine, 3. maja, tada 13-godišnjak, ubio je devet vršnjaka i radnika obezbeđenja, a teško povredio pet učenika i nastavnicu u osnovnoj školi Vladislav Ribnikar u Beogradu. Tragedija se dogodila i 4. na 5. maj, u selima Dubona i Malo Orašje kod Mladenovca, gde je 21-godišnjak ubio osam i ranio 12 osoba.
Preventiva i obezbeđivanje sigurnog okruženja, kao i usmeravanje dece na pozitivne vrednosti uz poštovanje normativa primerenog ponašanja, i to od najranijeg uzrasta, su od izuzetnog značaja, ukazuje Vladimir Kačanovski, zamenik predsednika Upravnog odbora NVO Salvos iz Valjeva, čiji je rad baziran na prevenciji nasilja:
Svedoci smo, na žalost, da se u poslednjih nekoliko godina povećava broj krivičnog dela nasilje nad decom, bilo da se radi o porodičnom ili vršnjačkom nasilju. Zbog toga, veliku pažnju poklanjamo prevenciji nasilja nad decom i maloletnim licima.
Projekat ima za cilj podizanje informisanosti o slučajevima nasilja među decom, o žrtvama i počiniocima, o posledicama. Fokusira se na podizanje svesti dece školskog uzrasta, kao i celokupne zajednice.
Problem nasilja među decom je složen, a žrtve često nemaju hrabrosti da prijave zločin.
Edukacija svih aktera i njihovo puno angažovanje u ovoj temi može biti od velike pomoći, prvenstveno žrtvama nasilja, posebno u slučajevima koji nisu prepoznati kao takvi. Porast broja žrtava i počinilaca nasilja među mladima ukazuje na hitnost i potrebu za aktivnostima koje imaju za cilj smanjenje takvog ponašanja, samim tim i krivičnih dela, naglašava Kačanovski.
Podsećanje – Radionice “Nasilje NE – Život DA” – ovde
Pri tome podseća da je resorno Ministarstvo tokom 2023. pomoglo realizaciju prethodnog projekta Nasilje NE – Život Da koji je imao za cilj podizanje stepena informisanosti i znanja o vidovima nasilja gde su deca bila žrtve, ali i počinioci nasilja, što bi posledično dovelo do smanjenja neprimerenog ponašanja i neželjenih posledica među mladima, kao i svih ostalih zainteresovanih članova zajednice.
Žrtve nasilja često nemaju hrabrosti da prijave šta sve trpe, niti da priznaju da su žrtve.
Uvećana ekonomska nesigurnost, pritisak za preživljavanje i ubrzani tempo života doprinose razdvajanju u porodici i zanemarivanju. Novija istraživanja u svetu, ali na žalost i kod nas potvrđuju da je broj dece koja postaju žrtve ili izvršioci nasilja u porodici i okruženju u porastu. Ova složena situacija zahteva uključenost različitih institucija, stručnjaka i zajednice.
Porodica treba da je izvor sigurnosti i podrške.
Nasilje nad decom predstavlja duboko ukorenjenu pojavu koja ima ozbiljne posledice po razvoj dece i njihovo emotivno i fizičko blagostanje. Porodica treba da je izvor sigurnosti i podrške, ali često postaje mesto najveće ugroženosti za decu i mlade.
Različiti oblici nasilja nad decom u porodici, bilo da su deca direktne žrtve ili svedoci nasilja, mogu ostaviti dugotrajne posledice na njihov emotivni i fizički razvoj. Roditelji, koji treba da su oslonac i podrška, često se pojavljuju kao zlostavljači u ovim slučajevima, što dodatno komplikuje situaciju.
Istraživanja pokazuju da se u većini slučajeva zlostavljanja, radi o zrelim i odgovornim osobama, a ne samo o osobama sa psihičkim poremećajima, kako se obično misli, naglašava Kačanovski.
NVO Salvos iz Valjeva je potpisnica Memoranduma za borbu protiv droga, sa Kancelarijom Vlade Republike Srbije.
Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju je i ove godine podržalo NVO Salvos da deluje na polju prevencije krivičnih dela u kojima su maloletna lica žrtve, nevezano od toga da li se radi o vršnjačkom ili o porodičnom nasilju, i odobrilo je finansiranje Projekta koji se bavi preventivnim delovanjem na ovom polju kako bi se na indirektan način uticalo na svest eventualnih i počinilaca, a samim tim i smanjio broj krivičnih dela gde su počinioci i žrtve maloletnici, zaključuje Vladimir Kačanovski iz NVO Salvos iz Valjeva.
Nevladina organizacija Salvos je osnovana u maju 2017. godine. Osnovali su je dugogodišnji volonteri i humanitarci radi edukacije i poboljšanja kvaliteta života mladih, s posebnim fokusom na socijalno ranjive pojedince i grupe.
Podsećamo, 19. novembar je Svetski dan prevencije zlostavljanja dece koji se obeležava radi podizanja nivoa svesti i preciznijeg uočavanja i reagovanja na pojavu nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja dece. Prema statistici Ujedinjenih nacija, 150 miliona devojčica i dečaka u svetu žrtve su seksualnog nasilja, a između 133 i 275 miliona dece godišnje bivaju svedoci nasilja u porodici.
Godišnjica Montrealskog masakra se obeležava 6. decembra, kao znak sećanja na 1989. godinu kada je naoružan 25-godišnjak ubio 14 žena i ranio još devet žena i četiri muškarca na kanadskom univerzitetu u Montrealu. Napadč je potom izvršio samoubistvo. Ostavio je pismo, smatrao je da zbog devojaka koje su upisale fakultet, on nije primljen na mašinski smer Univerziteta. Žrtve Montrealskog masakra u svetu su postale simbol nepravde prema ženama.
Tekst je pripremila redakcija Objektiva.rs u okviru projekta “Život socijalno osetljivih populacija stanovništva 3” podržanog od strane Grada Valjeva u 2024. godini