16/01/2025
Najnovije vesti
  • Home
  • Zdravstvo
  • Anketa Centra Sensus – Regionalni razgovori o mentalnom zdravlju
FOTO-IZVOR-Centar-za-psiholosku-podrsku-Sensus-Mostar-Bosna-i-Hercegovina-anketa-projekat-EU-regional-talks-about-menatl-health-2025-prenosi-Objektiva.rs-News-Serbie-vesti-Valjevo-kolubarski-okrug-region

Anketa Centra Sensus – Regionalni razgovori o mentalnom zdravlju

Autor 16/01/2025

Centra za psihološku podršku Sensus iz Mostara realizuje projekat Razgovori o mentalnom zdravlju u okviru čega je priredio anonimnu anketu za stanovnike Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Provodimo istraživanje o rizicima koji utiču na mentalno zdravlje osoba u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, Albaniji i Kosovu. Na osnovu rezultata istraživanja kreiraćemo preporuke za unapređenje mentalnog zdravlja u regiji. Istraživanje je dio projekta “Regional Talks About Mental Health”.

Molimo vas da izdvojite nekoliko minuta i popunite anonimni upitnik. Vaše mišljenje i iskustvo su nam veoma važni, kako bi prvo istraživanje ove vrste bilo reprezentativno.

Upitnik je namijenjen građanima BiH, Srbije i Crne Gore. Vaše vrijeme i doprinos su nam izuzetno vrijedni”, navode iz  Centra za psihološku podršku Sensus.

Centar za psihološku podršku Sensus kao nosioc projekta u partnerstvu sa Društvom psihologa FBiH, Udruženjem Psihologa Novi Pazar, Udruženjem na Pola puta, Udruženjem Kosova Young Lawyers, Centrom za afirmaciju Roma i Egipćana CAREP i Centarom za razvoj i integraciju implementira projekat Regional talks about mental health koji je finansiran od strane Western Balkan Fund ERC Grant Scheme koji sufinansira Evropska unija, IPA – Instrument za pretpristupnu pomoć.

Cilj projekta je identifikacija rizika koji utiču na narušavanje mentalnog zdravlja marginalizovanih skupina u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, Albaniji i Kosovu. Istraživanje je prva faza projekta, nakon čega će se pristupiti izradi priručnika sa preporukama za unapređenje mentalnog zdravlja.

Rezultati istraživanja će biti predstavljeni na glavnoj konferenciji koja će okupiti sve partnere iz regiona.

Upitnik je u potpunosti anoniman.

Link za upitnik (ovde): https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdY5WMa6S-j93QorFwtsC0YtZCn6aBoERTw0P3P-jJEoM0YGQ/viewform

Centar za psihološku podršku Sensus je strukovna nevladina organizacija koja djeluje u Mostaru od 2012. godine, čiji je cilj poboljšanje psihosocijalnog razvoja, pružanje podrške i osiguravanje edukacije za djecu, mlade i odrasle, kroz preventivni, interventni, savjetodavni i radioničarski rad.

Udruženje Društvo psihologa u Federaciji Bosne i Hercegovine je strukovna organizacija psihologa koja djeluje na području Federacije Bosne i Hercegovine, čija je djelatnost usmjerena na razvijanje i primjenu psihologije kao nauke i prakse. Statut udruženja donesen je 2015. godine.

Udruženje psihologa Novi Pazar je nevladina organizacija čija se misija sastoji u promovisanju inkluzivnog pristupa osobama sa smetnjama u razvoju i invaliditetom. Udruženje je registrovano 2014. godine u Novom Pazaru, radi na pružanju podrške osobama sa smetnjama u razvoju i invaliditetom i ostalim marginalizovanim društvenim grupama i sprovođenju usluga socijalne zaštite.

Udruženje Na pola puta osnovano je sa ciljem da se za osobe sa intelektualnim teškoćama i njihove porodice obezbijede uslovi u zajednici za što kvalitetniji život. Udruženje je registrovano 2007. godine i postaje prva organizacija u Srbiji koja je formirala zajednicu stanovanja uz podršku za osobe sa intelektualnim teškoćama koje potiču iz sopstvenih porodica.

Centar za afirmaciju RE populacije CAREP bavi se afirmacijom mladih Roma/kinja i Egipćana/ka. Udruženje se nalazi u Nikšiću i registrovano je 2017. godine. Provode brojne aktivnosti i projekte kojim nastoje raditi na uanpređenju položaja mladih Roma/kinja i Egipćana/ka u Crnoj gori.

Kosova young lawyers je neprofitna organizacija osnovana 2007. godine na inicijativu mladih pravnika Kosova. Organizacija radi na stvaranju inkluzivnih prostora u kojima se mladi ljudi mogu uključiti u diskusije o pravdi, ljudskim pravima i važnosti društvene kohezije.

Centar za razvoj i integraciju je neprofitna organizacija, čiji je primarni cilj promocija, podrška i širenje mogućnosti za demokratski, društveni, ekonomski, kulturni i ekološki razvoj unutar i van Albanije, sa posebnim fokusom na mlade ljude.

Kroz višegodišnji rad, Centar za psihološku podršku Sensus je nastojao da, služeći se znanjima teorijske i primjenjene psihologije, kontinuirano osnažuje lokalno stanovništvo i njihovu učinkovitost u ličnom i profesionalnom razvoju, te da na taj način unapređuje civilno društvo. U periodu od osnivanja, pa do 2022. godine, Centar je realizovao sljedeće aktivnosti usmjerene ka:

1. Profesionalnom usavršavanje mladih, uz pružanje socio-emocionalne podrške; 2. Programe prevencije nasilja; 3. Programe javnog zagovaranja; 4. Programe pružanja psihosocijalne podrške ugroženim skupinama.