- Home
- Vesti
- Vesti iz Valjeva
- Badnji dan i Božić
Badnji dan i Božić
Nakon Badnje večeri, poslednjeg dana Velikog posta, perioda kada se čiste i duša i telo i valja činiti dobra dela, uzdržavati se od loših misli i želja nastupa najsvečaniji među svim praznicima Božić.
Božić je prvenstveno praznik dece jer je, prema crkvenom učenju, na taj dan je rođeno najsvetije dete u istoriji ljudskog roda.
Od Božića na pozdrav Hristos se rodi, otpozdravlja se Vaistinu se rodi. Tako međusobno javlja sve do Bogojavljenja.
Badnjak je mlada hrastova ili cerova grana koja se na Badnji dan unosi u dom, uz slamu i pečenicu. Predstavlja drvo koje su pastiri doneli kako bi pravedni Josif založio vatru u hladnoj pećini kada je Hrist rođen. Domaćin unosi badnjak, dok ga dočekuje domaćica sa decom, po podu prostiru slamu čime je simbolizovana slama na kojoj je rođen Isus.
Sada, u urbanim sredinama, badnjak sa slamom biva mali dekorativni buket koji ukućani dodatno mogu ukrasiti slatkišima i voćem, kao prigodan način obeležavanja praznika u savremenom dobu kada veliku pažnju treba posvetiti očuvanju šumskog fonda i, na svaki način doprinositi smanjenju aerozagađenja, posebno u gradskim sredinama gde je problem izražen.
Važan običaj je pečenje božićne pogače – česnice u koju domaćica stavlja novčić, zlatnik ili srebrnjak, dok mesi testo, dok je u Vojvodini česnica slatka pita od oraha prelivena medom. Prema našoj tradiciji, česnicu lome ukućani. Veruje se da ko nađe novčić, biće srećan cele godine. Kada završe lomljenje česnice, ukućani međusobno čestitaju praznik i sedaju za trpezu.
Pečenica je tradicionalni običaj, verovatno da potiče iz period mnogoboštva, odnosi se na žrtvoprinošenje. Crkva ga je prihvatila i blagoslovila, jer prija posle Božićnog posta koji traje šest nedelja.
Izuzetnu radost na Božić predstavlja običaj dolaska položajnika osobe koja unosi radost u dom i simoliše dolazak mudraca na poklonjenje tek rođenom Hristu. U novije vreme to je dogovoreni prvi gost koji dolazi na Božićno jutro. Svečano pozdravlja ukućane i u šporetu ili kaminu grančicom badnjaka prodžara drva u vatri uz zdravicu:
“Koliko varnica – toliko srećica,
koliko varnica – toliko parica (novca),
koliko varnica toliko u toru ovaca,
koliko varnica toliko prasadi i jaganjaca,
koliko varnica, toliko gusaka i piladi,
a najviše zdravlja i veselja, Amin, Bože daj”.
Domaćica potom posluži položajnika i daruje ga prikladnim poklonom. Prema narodnom verovanju, ako varnice iz badnjaka iskaču same, iako niko ne džara po vatri, najavljuju da će te godine biti dosta meda.
Uz radost proslave rođenja Bogomladenca, da današnji praznik i Nova godina donesu sreću, zdravlje i blagodati na svim poljima uz bezbrižne praznike,
Mir Božji – Hristos se rodi!