18/10/2024
Najnovije vesti
fOTO-IZVOR-IUS-Trnavac-Milan-Stasevic-drvored-1987-bakropis-akvatinta-49x88-10-2024-prenosi-Objektiva.rs-vesti-Valjevo-News-Serbie-Balkan-Europe

Izložba „Crteži i grafike velikana srpskog likovnog stvaralaštva 20. veka“

Autor 17/10/2024

U Internacionalnom umetničkom studiju Radovan Trnavac Mića, u četvrtak, 17. oktobra 2024. godine, u 19 časova, biće svečano otvorena izložba Crteži i grafike velikana srpskog likovnog stvaralaštva 20. veka.

Na izložbi će biti prezentovani radovi iz bogate privatne kolekcije Božidara Despotovića Despe, pesnika, fotografa i nekadašnjeg rok muzičara iz Šapca, koji je deceniju unazad i strastveni kolekcionar likovnih dela.

Postavku čine crteži i grafike preko 60 autora, među kojima su najznačajnija srpska slikarska imena prošlog veka: Uroš Predić, Beta Vukanović, Ivan Tabaković, Ljubica Cuca Sokić, Milan Cile Marinković, Milena Pavlović Barili, Velizar Krstić, Petar Lubarda, Leonid Šejka, Stojan Ćelić, Peđa Milosavljević, Nedeljko Gvozdenović, Mladen Srbinović, Dado Đurić, Đorđe Andrejević Kun, Stojan Aralica i mnogi drugi.

Kolekcija Božidara Despotovića Despe izuzetno je bogata brojem autora, u tolikoj meri da ona reprezentuje čitave epohe srpske likovne umetnosti, bar kad su radovi na papiru u pitanju. U njoj su prisutni autori koji su se školovali još u 19. veku zajedno sa umetnicima koji i danas stvaraju.

Kako je reč o izložbi sa velikim brojem autora, prirodno da je primetan širok raspon stilova i osobenost u likovnom pristupu. Ljubo Marinčić, urednik Aktivne kulture i autor uvodnog teksta Putevima modernosti kroz umetničku kolekciju Božidara Despotovića Despe za katalog izložbe, predstavio je autore generacijski jer ih, kako je istakao, period u kome su autori umetnički stasavali i stvarali ipak, makar u najmanjoj meri, povezuje. Podelio ih je u grupe: Umetnici prve polovine 20. veka, Učenici Beogradske umeničke škole, Autori likovne scene druge polovine 20. veka, Iz Medijale i Ugledni predstavnici aktuelne likovne scene.

Kako je Ljubo Marinčič istakao, Despotovićeva kolekcija je inovativna, definitivno drugačija i vrlo značajna privatna zbirka likovnih radova. Vrednost dela koje baštini Despina kolekcija, brojnost autora i dijapazon umetničkih izraza koji nudi, čini je nezaobilaznom tačkom na topografiji naše likovne umetnosti.

Internacionalni umetnički studio i ovim projektom ponovo dokazuje da je važan činilac na polju promocije visokih umetničkih vrednosti. Možemo biti zadovoljni jer je jedan kolekcionar dobio priliku da publici pruži na uvid vrlo zanimljivu zbirku umetničkih dela. Božidar Despotović je vremenom, uz marljivi rad i odricanje, sakupio izuzetnu kolekciju grafika, crteža i drugih radova na papiru, koja svojim umetničkim nivoom zadovoljava i najprobirljivije posetioce. To je prava kolekcija intimnih umetničkih doživljaja, jer to nisu velika ulja na platna koja se lagano pripremaju i dugo slikaju. Ne, ovo je kolekcija neposrednih umetničkih izraza, jer radovi na papiru najčešće nastaju tako u dahu, u trenutku zračenja neposredne inspiracije.

Vrlo je heterogena likovna zbirka Bože Despotovića. S jedne strane, tu su autori koji su prave legende naše umetnosti 20. veka, a s druge, tu su autori koji, bar po izloženim radovima, takođe zaslužuju poštovanje, ali nisu uspeli da se u toj meri afirmišu. Tako da nam ova izložba nudi i tu počast da otkrijemo skrivene, većini nepoznate, izuzetne autore. Naravno, zahvaljujući nepogrešivoj proceni i selekciji kolekcionara, a i samih selektora ove izložbe, istakao je Ljubo Marinčić u uvodnom tekstu za katalog.

Izložba Crteži i grafike velikana srpskog likovnog stvaralaštva 20. veka trajaće narednih mesec dana.