21/02/2025
Najnovije vesti
VIZUAL-IZVOR-Narodni-muzej-Valjevo-pozivnica-za-izlozbu-autorke-Dragane-I-02-2025

Izložba “Solunski front u objektivu ratnog slikara i fotografa Dragoljuba Pavlovića”

By on 13/02/2025

Otvaranje izložbe pod nazivom Solunski front u objektivu ratnog slikara i fotografa Dragoljuba Pavlovića, autorke diplomirane istoričarke, Dragane Lazarević Ilić, muzejskog savetnika, zakazano je za 14. februar 2025. godine, od 19 časova, u galeriji Narodnog muzeja u Valjevu.

Prema navodima organizatora, izložbom “Solunski front u objektivu ratnog slikara i fotografa Dragoljuba Pavlovića” prezentovan je deo fonda koji se čuva u Narodnom muzeju Valjevo uobličenog u okviru složene teme kakav je Veliki rat, a Solunski front njegov završni, najslavniji deo, sa akcentom na dokumetarnoj vrednosti fotografije.

Dragoljub Pavlović (1875 – 1956) potiče iz ugledne svešteničke porodice. Završio je Ikonopisnu školu u Sergejevu kod Moskve i Slikarsku akademiju u Minhenu, a potom radio kao profesor u Bogosloviji Sveti Sava u Beogradu. Kao ratni slikar i reporter pratio je ratove 1912 – 1918. godine. Posebno su vredni njegovi snimci posvećeni odbrani Beograda 1914. godine (tj. on je prvi naš slikar koji je snimio bombardovanje glavnog grada uz dozvolu Živojina Mišića) kao i oni sa Solunskog fronta.

Originali su u tehnici sepije, dimenzija tzv. vizit karte, 6,5 h 4,5.

Fotografije sa Solunskog fronta prikazuju poziciju srpskih snaga na potezu Dunavske divizije, u čijem je Štabu bio Pavlović u periodu od 1916. do 1918. godine. Tako su zabeležene sve značajnije vojne operacije i predeli presudnih istorijskih događaja kao što su bojevi u širem prostoru Gorničeva sa zauzećem Kajmakčalana 30. septebra 1916, bitka u luci Crne reke i oslobođenje Bitolja 19. novembra 1916. godine.

Zbog prelaska na rovovski način ratovanja, 1917. godina obiluje snimcima koji se odnose na istorijske ličnosti, dobrovoljce, vojnu opremu, sanitetsku službu, crkvene obrede, geografske i etnološke odlike podneblja, koji naglašavaju život na frontu.

Proboj Solunskog fronta od 14. do 21. septembra 1918.godine ogleda se u prikazu strateških kota, zarobljavanju bugarskih oficira i vojnika i pohoda na potezu Veles – Skoplje.

Sačuvani su brojni snimci sa ratišta 1912-1918. godine, kao i deo arhivalija od kojih je najznačajniji njegov Dnevnik, vođen od 1895. do 1919. godine, ali mali broj umetničkih radova ovog autora: Kajmakčalan i Kajmakčalan sa Sive stene, koji se čuvaju u Narodnom muzeju u Beogradu, Gorničevski vis 1916. u Galeriji Nadežda Petrović u Čačku i Knez Aleksandar Karađorđević u Zadužbini kralja Petra I Karađorđevića na Oplencu.