
Lokalni odgovor – Predlog hitnih mera predloženih gradonačelniku povodom događanja u vezi gradske deponije
Udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradonačelniku Valjeva otvoreno pismo uz predlog hitnih i konkretnih mera, navedenih u 10 tačaka, u vezi vanredne situacije i događanja oko nelegalne gradske deponije, radi otklanjanja opasnosti po zdravlje i okolinu.
Pismo prenosimo u celini.
“Povodom odluke o proglаšanju vanredne situacije na delu teritorije Grada Valjeva zbog ugroženosti usled tehničko-tehnološke nesreće na gradskoj deponiji koja sadrži zabranu prisustva građanima u blizini ili na lokaciji deponije i nalaganje neodređenih mera za upravljanje deponijom, tražimo od Grada Valjeva da preduzme hitne mere koje će obezbediti primenu zakona, otkloniti opasnost po zdravlje i okolinu i uspostaviti poverenje građana:
1. Da Gradska uprava donese rešenje o zatvaranju nesanitarne deponije u naselju Gorić što podrazumeva trajnu zabranu deponovanja komunalnog i drugog otpada i da osigura izvršenje postavljanjem opreme kojom se kontroliše prolazak vozila i ljudi, uključujući video nadzor.
2. Da Zavod za javno zdravlje odmah izvrši merenje kvaliteta vazduha, površinskih voda i zemljišta u neposrednoj okolini deponije i o nalazima obavesti javnost.
3. Da Zavod za javno zdravlje u najkraćem roku, najkasnije za mesec dana organizuje monitoring kvaliteta vazduha, zemljišta i površinskih voda radi merenja koncentracija materija opasnih po zdravlje stanovnika i bezbednost okoline, na oblasti do 1000 metara od gradske deponije i blagovremeno obaveštava javnosti o rezultatima merenja.
4. Da JKP vidrak odmah započne primenu mera sanacije i remedijacije deponije, pre svega uklanjanje i odvoženje slojeva otpada radi smanjenje ukupne visine naslaga, izgradnju instalacija koje će sprečiti ili umanjiti emitovanje štetnih uticaja deponije na okolinu: izgradnja biotrnova (ventilacija), izgradnja zaštitne drenaže I odvoda vode.
5. Da JKP Vidrak i JKP Vodovod po preporukama Zavoda za javno zdravlje odmah započnu potpunu asanaciju terena na udaljenosti 1000 metara od deponije u cilju zaštite zdravlja stanovnika.
6. Da JKP Vidrak i JKP Vodovod uz asistenciju Gradske uprave u roku od 7 dana izvrše čišćenje terena na udaljenosti od 1000 metara od deponije od svih vrsta otpada, uljučujući komunalni, građevinski, industrijski, kao i uklanjanje bespravno parkiranih automobila, kamiona i priključnih vozila.
7. Da Grad Valjevo odmah obrazuje radnu grupu za kontrolu primena mera zatvaranja, uklanjanja i sanacije deponije u koju bi bili uključeni predstavnici meštana koji žive u blizini deponije, udruženja za zaštitu životne sredine i novinari.
8. Da Grad Valjevo odmah obavesti obavesti javnost o ugovorenom aranžmanu za prevoz komunalnog otpada iz Valjeva na regionalnu deponiju u Sremsku Mitrovicu, te da objavi potpunu dokumenataciju: ugovor o deponovanju komunalnog otpada na deponiju, ugovor o prevozu komunalnog otpada, fakture o izvršenom plaćanju na ime ugovorenih usluga.
9. Da Grad Valjevo pokrene postupak donošenja odluke o pravičnoj nadoknadi i satisfakciji građanima koji žive u okolini deponije zbog dugogodišnjeg ugrožavanja zdravlja, mirnog uživanja imovine, uključujući otkup nepokrenosti, isplatu nadoknade štete, do oslobađanja od plaćanja lokalnih poreza, taksi i doprinosa.
10. Da Grad Valjevo pokrene pitanje odgovornosti načelnika Gradske uprave i direktora JKP Vidrak zbog eventualnih propustа u izvršavanju zakonom predviđenih obaveza koji su doveli do ugrožavanja zdravlja ljudi i formiranja nesanitarne deponije.
Građani s pravom očekuju pravovremeno i primereno reagovanje nadležnih službi. Naše udruženje je spremno da sa građanima i drugim udruženjima aktivno učestvuje u rešavanju problema odlaganja otpada u Valjevu”, navedeno je u pismu upućenom gradonačelniku Valjeva 27. mart tekuće godine.