12/09/2024
Najnovije vesti
  • Home
  • Vesti
  • Vesti iz Valjeva
  • “Pokret Sad” poručuje – promena Prostornog plana Grada Valjeva, i – NE ISKOPAVANJU LITIJUMA!
GG-Pokret-Sad-Dr-Snezana-Mijatovic-i-advokat-Djordje-Pavlovic-08-2024-FOTO-Dragan-Krunic-Objektiva.rs-vesti-Valjevo-kolubarski-region-News-Serbie

“Pokret Sad” poručuje – promena Prostornog plana Grada Valjeva, i – NE ISKOPAVANJU LITIJUMA!

Autor 14/08/2024

Advokat Đorđe Pavlović i dr Snežana Mijatović iz grupe građana Pokret Sad iz Valjeva, pred sednicu Skupštine grada zakazanu za 16. avgust, obratili su se javnosti.

Pored ostalog predlažu, radi stvaranja pravne obaveze, inicijativu za izmenu Prostornog plana Grada Valjeva u koji bi bila uneta, kao obaveza, zabrana otvaranja rudnika litijuma i borata na teritoriji Prostornog plana za grad Valjevo.

“Naš stav je jasan i nedvosmilen, stav ’’Pokreta Sad’’ da smo protiv rudarenja litijuma i borata na teritoriji grada Valjeva, kao i u celoj Republici Srbiji. Ovo je pre svega ekološko, zdravstveno, pa zatim imovinsko, pravno, finansijsko, političko, socijalno, pa i emotivno pitanje.

Ovi prototesti, koje podržavamo su javno izjašnjavanje građana koji su protiv otvaranja toksičnih rudnika u Srbiji, građana koji se bore za čistu vodu, čist vazduh i zemlju.

Svi zajedno se moramo boriti za pravo budućih generacija da žive u ekološki zdravoj sredini i to nema cenu. Ne želimo da se naša zemlja pretvori u rudarsku deponiju.

Očekujemo od Gradonačelnika, njegovog zamenika, pomoćnika, svih članova Veća, odbornika vladajuće koalicije, kao i svih funkcionera ovog grada da se javno izjasne, da se ne prave gluvi i nemi kada se radi o ovom životnom pitanju, i da ih podsetimo da je svaki građanin nosilac suvereniteta i da politika nije samo za političare koji su za to plaćeni.

U zrelom društvu političari su sluge naroda, a ne obrnuto.

Razlozi zbog kojih je rudarenje litijuma štetno po okolininu su brojni:

1. potrošnja vode: proces ekstrakcije litijuma zahteva velike količine vode, samim tim utiče na ekosisteme sa ograničenom količinom vode,

2. zagađenje tla i vode: za preradu litijuma koristi se velika količina sumporne kiseline, što zagađuje zemlju i vodu,

3. uništavanje staništa: rudarenje litijuma često podrazumeva  uklanjanje vegetacije i promenu pejzaža,

4. emisija ugljendioksida: rudarenje litijuma zahteva veliku količinu energije iz fosilnih goriva, tako da dovodi do klimatskih promena,

5. otpadni materijal: procesi ekstrakcije litijuma generišu veliku količinu otpada, uključujući otpadne stene i hemikalije, koje se moraju pravilno zbrinuti da bi se izbeglo dodatno zagađenje,

Zaključak je da je ovo sve nemoguće u gradu, gde se ulice ne peru, gde je nerešena kišna kanalizacija, gde se ambrozija ne uklanja, gde je već uveliko zagađen vazduh.

Nesumnjivo pružajući podršku parlamentarnoj opoziciji u Skupštini grada Valjeva koja je podnela predlog Deklaracije o zabrani iskopavanja litijuma na teritoriji Grada Valjeva, u ’’Pokretu Sad’’ smatramo da to nije dovoljno jer sama Deklaracija je politička izjava koja nikoga ne obavezuje (osim moralne obaveze koja nastaje) i predlažemo jedno unapređeno rešenje – pokretanje inicijative za izmenu Prostornog plana Grada Valjeva u koji bi bila uneta kao obaveza zabrana otvaranja rudnika litijuma i borata na teritoriji Prostornog plana za grad Valjevo.

Prostorni plan je pravni akt najvišeg ranga za jedinicu lokalne samouprave i pravno je obavezujući, sa njim moraju biti kasnije usklađeni svi akti koji se odnose na upravljanje prostorom na teritoriji grada Valjeva, to je temeljni akt iz kog proizlaze urbanistički planovi i svi drugi akti.

Prostorni plan ima i svoju političku konotaciju u smislu da je za njegovo usvajanje, kako to Poslovnik Skupštine propisiuje, potrebna apsolutna većina svih odbornika u Skupštini grada, pa bi se na taj način i politička scena i situacija u gradu značajno raščistila i nesumnjivo bismo znali kakvi su stavovi i vlasti i opozicije po ovom pitanju.

Na kraju, smatramo da je izuzetno važno podsetiti javnost, a pre svega građane da sva dešavnja, svako narodno nezadovoljstvo iskazano na ulici, u protestima, na blokadama, barikadama, kako god, i gde god, na kraju svoje ishodište moraju imati u institucijama. U modernim i uređenim društvima, kakvom nesumnjivo svi težimo, svaki problem, svaki proces (pa i protesti) se mora rešavati kroz političku artikulaciju koja se kanališe kroz političke organizacije, a sprovodi u političkim institucijama (Skupštini grada, Narodnoj skupštini, Vladi).

Zbog svega u ’’Pokretu Sad’’, pored svog razumevanja za izrazito negativan stav prema politici i političarima, pozivamo građane da se njihovo nezadovoljstvo politički uobliči, dobije svoj izraz kroz političku organizaciju i da se ciljevi ostvare u institucijama, a mi u ’’Pokretu sad’’ smo spremni u svakom trenutku da se stavimo na raspolaganje u svrhu približavanja pravnih i političkih procesa građanima, a sve u zajedničkom cilju – NE ISKOPAVANJU LITIJUMA!”