- Home
- Vesti
- Vesti iz Valjeva
- Povodom Dana primirja položeni venci na Spomen-groblju u Valjevu
Povodom Dana primirja položeni venci na Spomen-groblju u Valjevu
Uz prisustvo zamenika ambasadora Rusije i predstavnike boračkih i udruženja potomaka, predstavnici Grada Valjeva i Vojske Srbije, položili su vence i cveće na Spomen-groblju iz Prvog svetskog rata u Valjevu, povodom državnog praznika Dana primirja u Prvom svetskom ratu.
Nakon polaganja venaca, načelnik Kolubarskog okruga Viktor Micić je podsetio da se u Srbiji i svetu obeležava Dan primirja, u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom čime su okončana dejstva u Prvom svetskom ratu.
Zamenik Ambasadora Ruske federacije u Republici Srbiji, Aleksandar Kinanjihin, tom prilikom je naglasio:
“Došao sam da izrazim našu duboku zahvalnost srpskom narodu i potomcima boraca koji su branili svoju zemlju. I ne samo zemlju, već i svoju čast!”, pored ostalog rekao je zamanik ambasadora.
Nakon polaganja venaca na Spomenik borcima iz Velikog rata, potpredsednik Skupštine Grada Valjeva, dr Zoran Živković napominje da se u Srbiji Dan primirja obeležava kao državni praznik od 2012. godine, i dodaje:
“Obeležavamo Dan primirja u znak sećanja na sve preminule junake iz Prvog svetskog rata koji su položili svoje živote za našu današnju slobodu.
To je, ne samo sećanje na datum kada je u Francuskoj potpisan mirovni sporazum između sila Atante i Nemačke, već sećanje na činjenicu da je Srbija u tom periodu izgubila trećinu radno sposobnog stanovništva; da je otvorila ne samo Solunski front, nego još šest frontova, i da je od tada srpska šajkača postala sastavni deo uniforme srpske vojske.
Ovo je dakle, sećanje na poginule junake koji su nam obezbedili današnjost”, rekao je dr Zoran Živković, potpredsednik Skupštine Grada Valjeva.
Nikola Filipović, predsednik Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-18. iz Beograda ističe da je ovaj dan posvećen i našim precima: “Koji su pre 110 godina pobedili u bici na Ceru, u bitki na Kolubari gde se istakao Peti pešadijski puk iz našeg Valjeva”, pored ostalog, podsetio je Filipović.
Žarko Borovićanin, predsednik Šumadijskog okružnog odbora pokreta “Srce heroja”, pored ostalog napominje da borci umiru dva puta, na bojištu i u zaboravu, i da se članovi pokreta trude da borci ne budu zaboravljeni.
Centralna ceremonija obeležavanja Dana primirja održana je u Beogradu kod Spomen-kosturnice branilaca iz Velikog rata u kom je stradalo 1.245.000 osoba, odnosno 26% stanovništva tadašnje Kraljevine.