23/01/2025
Najnovije vesti
  • Home
  • Zdravstvo
  • Proširenje usluga Savetovališta za brak i porodicu
FOTO SM 4 23 Savetovalište za brak i porodicu u okviru Centra za socijalni rad Kolubara

Proširenje usluga Savetovališta za brak i porodicu

Autor 23/01/2025

Savetovalište za brak i porodicu u okviru Centra za socijalni rad Kolubara od danas je proširilo delatnost, tako da će obuhvatati još više kategorija društva.

Savetovalište funkcioniše od 2011. godine i pruža savetodavno-terapijske i socio-edukativne usluge bračnim parovima radi prevazilaženja kriznih perioda zajedničkog života.

FOTO-SM-3-23-Teodora-Durdevic-direktorka-Centra-za-socijalni-rad-Kolubara-iz-Valjeva

„Kroz svakodnevnu praksu, mapirano je da postoji potreba da se usluge Savetovališta prošire i na određene kategorije korisnika. Ovim projektom su proširene na Rome, druge marginalizovane grupe, roditeljima čija deca imaju razvojne poremećaje i samohrane roditelje“, kaže Teodora Đurđević, direktorka Centra za socijalni rad Kolubara  iz Valjeva. 

Usluge Savetovališta su besplatne, a radiće u prostorijama Centra za socijalni rad Kolubara u Valjevu, Sinđelićeva 50b, od 15 do 18 časova. Korisnici iz Valjeva u Savetovalište mogu doći samoinicijativno, po uputu Centra za socijalni rad, vaspitnih i obrazovnih.

„Na evidenciji je 50 samohranih roditelja i 120 dece, koja su korisnici dodatka za pomoć i negu drugog lica. Prema Odluci o socijalnoj zaštiti grada Valjeva, toj deci je pružena podrška, jer grad Valjevo je razvio uslugu „lični pratilac deteta“, tako da pratilac asistira detetu tokom školovanja. Međutim, ono što je preopoznato kao nedostatak je pomoć i podrška roditeljima, njihovo osnaživanje, kako bi se sprečio stepen sagorevanja i predupredila diskriminacija žena“, kaže Teodora Đurđević.

Katarina Milićević iz Savetovališta za brak i porodicu je rekla da je cilj proširenja delatnosti Savetovališta je pružanje poboljšane i sveobuhvatnije podrške višestruko marginalizovanim ženama, roditeljima čija deca imaju razvojne poremećaje, Romkinjama, samohranim roditeljima i drugim ranjivim grupama, kroz proširenje usluga i prilagođavanje pristupa Savetovališta za brak i porodicu kako bi se osiguralo da bude inkluzivnije. U rad Savetovališta su  uključeni stručni radnici, koji poseduju kvalifikacije, a to su diplomirani andragog i diplomirani pravnik.

„Savetujemo korisnike na koji način mogu da ostvare svoja prava, pomažemo u saradnji sa drugim institucijama, udruženjima, lokalnom zajednicom“, rekla je Katarina Milićević.

FOTO-SM-5-23-Aleksandar-Popovic-SKGO

Aleksandar Popović, iz Stalne konferencije gradova i opština kaže da je ova organizacija jedan od partnera u projektima koje sprovodi grad Valjevo: „Valjevo je jedna od lokalnih samouprava, koja može da služi kao primer dobre prakse. Gradska uprava nam pruža punu podršku za sve ono što mi radimo i siguran sam da će korisnici moći ovde da ostvare svoja prava.“

Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GIZ GmbH) pruža podršku u Srbiji u 20 gradova i opština, sa ciljem unapređenja socijalnih usluga. 

FOTO-SM-2-23-Mihael-Engel-iz-GIZ

Mihael Engel, iz GIZ-a je vođa projekta „Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji“ i kaže da ova organizacija pruža osim finansijske i druge vidove podrške.

„Prva oblast podrške je tzv. tehnička podrška, koja se odnosi na savetodavne usluge koje se pružaju i kako učiniti ove usluge održivim u smislu budžetiranja i finansiranja usluga. Druga vrsta podrške je obuka za zaposlene u javnom sektoru i organizacije civilnog društva u oblasti antidiskriminacije i rodne ravnopravnosti. Podrška porodicama, a pogotovo samohranim roditeljima je standard u evropskim zemljama“, rekao je Mihael Engel.

Rad Savetovališta se realizuje u okviru projekta Ojačane žene, ojačana zajednica: Proaktivna podrška u Valjevu, koji je deo šireg projekta nemačko – srpske razvojne saradnje Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji, a koji sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GIZ GmbH), u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Partneri su Stalna konferencija gradova i opština i Centar za integraciju Roma Valjevo.

Cilj projekta je podrška inicijativama za socijalnu inkluziju kroz unapređenje kapaciteta relevantnih lokalnih aktera u skladu sa nacionalnim i lokalnim politikama i normativnim okvirima. Fokus projekta je na razvoju rodno osetljivih integrisanih socijalnih usluga i jačanju kapaciteta javnog i civilnog sektora za pružanje integrisanih socijalnih usluga koje uključuju socijalnu inkluziju, integraciju, promociju ljudskih prava, prevenciju diskriminacije i postizanje rodne ravnopravnosti.