Svetski dan mentalnog zdravlja: Osoba koja zna da ima problem – spremna je da potraži pomoć (VIDEO)
Tema ovogodišnjeg 10. oktobra – Svetskog dana mentalnog zdravlja je Zdravlje na radnom mestu čime je ukazano da međusobnu neraskidivu povezanost između radnog mesta i uticaja na mentalno zdravlje zaposlenih.
Tim povodom, uz izložbu učenika Medicinske škole Valjevo, Polivalentna patronažna služba, Zavod za javno zdravlje Valjevo i opštinska organizacija Crveni krst su u Muzeju zavičajnih pisaca, priredili tribinu o antisocijalnom ponašanju, prevenciji stresa, kao i različitim metodama zaštite mentalnog zdravlja, uz preporuku prevencije, i voditelja tribine Vesnu Pavlović iz valjevskog Doma zdravlja.
Za odrasle preporučena preventiva podrazumeva zdravu ishranu, umereno bavljenje fizičkim aktivnostima, bar polučasovnom šetnjom, dok su različiti hobiji, uključivanje u izabrane društvene aktivnosti, ili čitanje knjiga – veoma delotvorni za sve.
Slavica Filipović, strukovna sestra–specijalista javnog zdravlja Patronažne službe Doma zdravlja Valjevo, pored ostalog napominje da osoba kada zna da ima problem – spremna je da potraži pomoć. Međutim, kada nije spremna da prihvati činjenicu da problem postoji, a ponaša se disfunkcionalno, u tom slučaju najbliži treba da je usmere da se obrati lekaru za pomoć.
Diplomirana medicinska sestra, Ivana Ilić, iz Polivalentne patronažne službe Doma zdravlja Vajevo je ukazala da su sve učestalije mentalne tegobe kod dece. Naglasivši da su osećanja mladih osoba inače uskomešana po prirodi razvojnog uzrasta, u savremenom dobu dodatno opterećena brojnim očekivanjima koja stižu sa različitih strana. Pri tome savetujući da mladi treba otvoreno da govore o svojim razmišljanjima i osećanjima, pa ako smatraju da im je potrebno i da zatraže pomoć.
Muzej zavičajnih pisaca i Matična biblioteka Ljubomir Nenadović iz Valjeva, kao domaćini zdravstvene tribine posvećene mentalnom zdravlju su ukazli na blagotvornost čitanja. Bibliotekarka Irena Karadarević, govoreći o blagodatima čitanja napominje da su drevni natpisi glasili: Biblioteke su lečilišta za dušu.
Tokom čitave godine valjevska biblioteka priređuje brojne programe za decu i odrasle, čineći svoju riznicu još dostupnijom ljubiteljima knjiga svih generacija.
Podsećanje – USS Sloga – Ugroženo mentalno zdravlje radnika u Srbiji – ovde
Tema ovogodišnjeg Svetskog dana mentalnog zdravlja je Zdravlje na radnom mestu. Prema navodima Svetske zdravstvene organizacije, brojne činjenice ukazuju da bezbedno i prijatno radno okruženje može delovati kao zaštitni faktor na mentalno zdravlje zaposlenih, uz navode: “Nezdravi uslovi, uključujući stigmu, diskriminaciju i izloženost rizicima kao što su uznemiravanje i drugi loši uslovi rada, mogu predstavljati značajne rizike, utičući na mentalno zdravlje, ukupan kvalitet života i posledično na učešće ili produktivnost na poslu“, ocenjuje SZO, naglasivši da u populaciji sa 60% zaposlenih, moraju biti osigurani povoljni uslovi rada, radi sprečavanja rizika po mentalno zdravlje zaposlenih.
Od suštinskog značaja je da vlade, poslodavci, organizacije koje predstavljaju radnike i poslodavce i ostale ustanove odgovorne za zdravlje i bezbednost radnika – rade zajedno na poboljšanju mentalnog zdravlja na radu, ističe SZO: “Ulažući napore i resurse u pristupe zasnovane na dokazima i intervencije na poslu, može biti osigurano da svako dobije priliku da prosperira na poslu i u životu“, poručuje Svetska zdravstvena organizacija povodom obeležavanja Dana mentalnog zdravlja.
Podsećanje – Svetski dan mentalnog zdravlja 2024. godine – ovde
Svetski dan mentalnog zdravlja 1992. godine pokrenula je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) radi podizanja svesti o problemima mentalnog zdravlja, kao i povodom ulaganja sveobuhvatnih napora radi poboljšanja mentalnog zdravlja. Za dan obeležavanja izabran je 10. oktobar.
Tekst je pripremila redakcija Objektiva.rs u okviru projekta “Život socijalno osetljivih populacija stanovništva 3” podržanog od strane Grada Valjeva u 2024. godini