- Home
- Vesti
- Vesti iz Valjeva
- Za aktivnu i inkluzivnu politiku zapošljavanja
Za aktivnu i inkluzivnu politiku zapošljavanja
“Zašto u 2023. godini uopšte nije bilo planiranih ni realizovanih javnih rashoda za aktivne mere zapošljavanja u budžetu Grada Valjeva?
Pitanje, pored mnoštva drugih koja su se čula na nedavno održanoj javnoj raspravi o budžetu za 2025. godinu, ostalo je bez odgovora. U Izveštaju o sprovedenoj javnoj raspravi o Nacrtu Odluke o budžetu za 2025. godinu objavljenom na zvaničnoj prezentaciji Grada Valjeva se ne nalazi odgovor na pitanja i predloge koji su upućeni od strane aktivista Evropskog pokreta tokom javne rasprave.
Analiza završnih računa budžeta Grada Valjeva za period 2021-2023. i izveštaja o realizacija budžeta za 2024. godinu za period januar-septembar pokazuju slabosti i propusti u planiranju i realizaciji javnih rashoda koji se odnose na mere aktivne politike zapošljavanja.
Završni račun budžeta Grada Valjeva za 2021. godinu ne sadrži objašnjenje za utrošak 15 miliona dinara novca poreskih obveznika, budući da nedostaju informacije da li je novac potrošen za odgovarajuću namenu i koliko je uopšte korisnika obuhvaćeno merama aktivne politike zapošljavanja.
U završnom računu za 2023. nije navedeno objašnjenje propusta u primeni Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti budući da tokom 2023. godine uopšte nisu ni planirani, niti realizovani rashodi za aktivne mere zapošljavanja. Iako je proteklo više od dve trećine budžetske godine, Grad Valjevo do održavanja javne rasprave o budžetu za 2025. nije realizovao ni jedan dinar od planiranih 20 miliona za aktivne mere zapošljavanja u 2024. godini. Razjašnjenje ovih slabosti izostalo je i tokom javne rasprave o budžetu.
Republika Srbija zaostaje za prosečnim vrednostima osnovnih pokazatelja zapošljavanja zemalja Evropske unije, tvrdi Strategija zapošljavanja u Republici Srbiji za period 2021-2026. koju je usvojila Vlada Republike Srbije. „Razlika u ključnim pokazateljima tržišta rada stanovništva radnog uzrasta (15-64) između Republike Srbije i EU-28 predstavlja jedan od najvećih izazova u procesu pristupanja.
Najveći jaz beleži se u stopi zaposlenosti stanovništva radnog uzrasta (69,2% EU naspram 60,7% RS), ali i u stopi aktivnosti na tržištu rada (74% EU naspram 68,1% RS) i stope nezaposlenosti (6,4% EU naspram 10,9% RS)“, beleži ovaj strateški dokument. Valjevo zbog demografskih pokazatelja spada u gradove koji zahtevaju snažnu podršku ekonomskom i socijalnom razvoju, a posebno u oblasti zapošljavnja.
Opadanje broja stanovnika, povećanje udela starijeg stanovništva i porast prosečne starosti stanovništva su valjevska realnost. Dodatno, pokazatelji ukazuju na manju zaposlenost, manju aktivnost na tržištu rada teže zapošljivih grupa stanovništva kao što su osobe sa invaliditetom, Romi, mladi i druge grupe. Istraživanja ukazuju na probleme i kod zaposlenog stanovništa, počev od niskih zarada, neplaćenog i neregistrovanog rada, pa do slabih radnih uslova, neprilagođenih radnih mesta i odsustva participacije zaposlenih.
Situacija za zapošljavanjem u Valjevu zahteva mnogobrojne, dugotrajne i vrlo pažljivo odabrane i sprovedene mere zapošljavanja. Ali i saradnju svih aktera u zajednici i građansku participaciju. Zbog toga pozivamo Grad Valjevo da odmah pristupi reformi lokalne politike zapošljavanja kako bi se već u narednoj 2025. godini stvorili uslovi za dugoročno unapređenje uslova na tržištu rada i oblasti zapošljavanja.
Projekat „Posao nas meri“ realizuje se u okviru programa podrške javnom zagovaranju Pokret Polet, koji finansira Evropska unija, a sprovodi Trag fondacija u partnerstvu sa Centrom za socijalnu politiku i u saradnji sa Koalicijom za razvoj solidarne ekonomije – KoRSE. Za sadržinu ovog materijala isključivo je odgovoran Evropski pokret u Srbiji-Valjevo i ta sadržina nipošto ne izražava zvanične stavove Evropske unije”, navedeno je u saopštenju za javnost Evropskog pokreta u Srbiji – Valjevo.